Dzień Jeża

W 2023 roku obchody Dzień Jeża przypada 10 listopada. W tym roku swoje dni, te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne obchodziły w miniony piątek.

Jeże często żyją w okolicy siedzib ludzkich. Spotkać je można w pobliżu gospodarstw, na obrzeżach wsi i miast, w ogrodach i parkach, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

Te kolczate ssaki są gatunkiem zagrożonym i jeśli nie zapewnimy im należytej ochrony, w ciągu kilkunastu lat wyginą. Największym zagrożeniem dla nich jest działalność człowieka.

Czy wiesz, że ciało jeża pokrywa około 5 tys. kolców. To dzięki nim może się bronić przed drapieżnikami, np. przed wężem. Gdy ktoś go niepokoi, zwija się w kulkę i zaczyna trząść. W ten sposób zadaje napastnikowi rany.